cropped-ezgi_gurer_logo_son.png

BİREYSEL BESLENME DANIŞMANLIĞI

Birçoğumuz arkadaşımızın, komşumuzun, internetin diyetlerini yapıyor, tartıda bir değişim gördüğümüzde mutlu olup yapılan diyeti onaylıyoruz. Oysa ki duyduğunuz moda diyetler, yakınımızın uyguladığı diyetler, kendimizi aç bırakarak kilo vermeyi hedeflemek, ekmek tüketmeyerek veya günde iki öğün beslenerek diyabete çözüm aramak geri dönülmesi zor yollara girmenize sebep olabilir.


Uygulanabilir ve sürdürülebilir bir beslenme programı kişiye özel olup tıbbi geçmişiniz, sosyal yaşantınız, fiziksel aktivite düzeyiniz, beslenme durumunuz ile birlikte vücut analiziniz ile değerlendirip sizi daha yakından tanıyarak mevcut olan sağlık problemlerini ve/veya beslenme ya da vücut kompozisyonu hedeflerinize doğru ve kalıcı çözümler bularak yaşam kalitenizi arttırmaya yönelik rehber niteliğinde sunulan hizmetler bütünüdür.

Kilo Alma/Verme/Koruma Döneminde Beslenme

Obezite her ne kadar kalp damar, diyabet, kanser, bağışıklık sistemi hastalıklarına yol açsa da zayıflıkta da bu hastalıklarla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Kilo almanıza veya alamamanıza sebep olan her ne ise detaylı tetkikler sonucu, vücut analizi sonucu ve beslenme alışkanlıklarınız birlikte değerlendirilerek sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmanız hedeflenmektedir.

Hamileliğe Hazırlıkta ve Hamilelikte Beslenme

Sağlıklı bir hamileliğin oluşması için anne kadar babanın da sağlık karnesi önemlidir. Sağlıklı yumurta ve spermin döllenebilmesi için hem annenin hem de babanın sağlıklı bir yaşam sürmesi döllenmenin kalitesini, sağlıklı embriyo oluşumunu doğrudan etkilemektedir. Hamilelik planlanıyorsa en az 2 yıl önce alkol, sigara, uyarıcı madde kullanımı tamamen bırakılmalı, yeterli, dengeli beslenme ve kaliteli uyku ile sürece hazırlık başlamalıdır.

Hamilelikte annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi, bebeğin boyu, kilosu, fizyolojik yapıdı ile ilgili olduğu gibi zihinsel gelişimini etkilemektedir. Anne ve bebeğin heyecanlı yolculuğunda bebeğin normal gelişimini sağlamak, annenin vücut depolarının korunmasını sağlamak ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlamak üzere sunulan hizmettir.

Emzirme Döneminde Beslenme

Annenin normal gereksiniminden daha fazla enerji, protein alması gereken bir dönemdir. Anne hem kendini hem de bebeğini beslemektedir. Bu nedenle annede ve bebekte beslenme yetersizliğine bağlı gelişebilecek sağlı sorunlarının oluşumunu engellemek amacıyla ilk 6 ay anne sütü alımını sağlamak ve bu süre zarfında anne sütünün kalitesini arttırmaya yönelik beslenme planını oluşturmak, optimal emzirme süresini yakalamak, bebeğin sağlıklı kilo kazanımını sağlamaya yönelik sunulan hizmettir.

Diyabette Beslenme

Diyabeti kontrol altına almanın en etkili yolu kişiye özgü verilen beslenme tedavisidir. Henüz diyabet tanısı almamış ama diyabete aday (prediyabet) kişilerde de kan glukoz düzeyi ve insülin hormonu dengesini sağlayarak sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeniz gerekmektedir.

Hekim kontrolünde almış olduğunuz ilaç, insülin doz ve miktarlarıyla birlikte son 3 ay içerisinde yaptırmış olduğunuz kan değerleri sonuçlarınızla birlikte vücut analizinin yapılarak değerlendirildiği ve size en uygun beslenme planının oluşturulduğu, karbonhidrat sayımının öğretildiği hizmettir.

Hamilelikte annenin yetersiz ve dengesiz beslenmesi, bebeğin boyu, kilosu, fizyolojik yapıdı ile ilgili olduğu gibi zihinsel gelişimini etkilemektedir. Anne ve bebeğin heyecanlı yolculuğunda bebeğin normal gelişimini sağlamak, annenin vücut depolarının korunmasını sağlamak ve kan şekerinin düzenlenmesini sağlamak üzere sunulan hizmettir.

Kalp ve Damar Hastalıklarında Beslenme

Kalp damar (kardiyovasküler) hastalıklarının nedenleri arasında genetik faktörler ve çevresel faktörler yer almaktadır.. Yapılan birçok çalışmada, kalp damar hastalığına bağlı ölümlerin beslenmede yapılan olumlu değişikliklerle azaltılabildiği gösterilmiştir. Kalp damar hastalıklarının, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişikliği ile önlenebilen veya oluştuktan sonra tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilen bir sağlık sorunu olduğu bilinmektedir.

Tansiyon: Kanda artmış LDL-Kolesterol (kötü kolesterol, düşük dansiteli lipoprotein) Trigliserit değeri HDL-Kolesterol (iyi kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein) değerlerinin normal değerlerde olmasına yönelik kişiye özgü beslenme programlarının planlamasıdır.

Trigliserit değeri: HDL-Kolesterol (iyi kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein)  değerlerinin normal değerlerde olmasına yönelik kişiye özgü beslenme programlarının planlanmasıdır.

Okul Çağı Beslenmesi

Okul çağı 7-12 yaş arasıdır. Adölesan döneme geçiş olarak da adlandırılır. Okul çağındaki çocuklarda besleneme seçiminde ailenin etkisi azalır, çevrenin etkisi önem kazanır. Çocuğun büyümesi fiziksel, biyolojik, duygusal gelişimi birlikte olunca sağlıklı olarak tanımlanabilmesi için makro ve mikro besin öğelerinin yeterli düzeyde alınması sağlanarak yetişkin dönemde de devam etmesini sağlayacak beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasına yönelik sunulan hizmetler bütünüdür.

Yeme Bozukluklarında Beslenme

Yeme bozuklukları tıbbi, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açan, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen yeme davranışında şiddetli bozuklukları içeren, aynı zamanda aşırı kaygı, endişe duygularını veya beden yapısı ve vücut ağırlığı ile ilgili yoğun duyarlılığı barındıran bir durumdur. Tedavi süreci; psikolojik ve beslenme danışmanlığının birlikte yürütülmesi gerekmektedir.

Aile Beslenme Danışmanlığı

Sağlıklı beslenmesini istediğiniz çocuğunuzla birlikte sofranızda neyi paylaşırsanız çocuğunuzun da yeme alışkanlığı buna göre şekillenecektir. Çünkü beslenme alışkanlığı ailede başlar.

Kilo yöntemine ihtiyacı olan, herhangi bir hastalığı olan veya sadece sağlıklı beslenmeyi öğrenmek isteyen ebeveyn ve çocuklara yönelik sunulan bir hizmettir. Aile üyelerinin her birinin ihtiyaçları, yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktivite durumu ayrı ayrı değerlendirilerek istek ve ihtiyaçlarına uygun beslenme programı planlanmaktadır.

Yaşlılıkta Beslenme

Her yaşta olduğu gibi bu yaş grubunda da yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin yeterli miktarda tüketilmesiyle sağlanır. Yaşın ilerlemesi ile kemik mineral değerlerinde düşüş, menopoz/andropoz dönemlerinde hormonal değişimler, obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklar ile karşılaşmanın geciktirilmesi, önlenmesi ve tedavi edilmesi için sunulan hizmettir.

Bireysel Danışmanlık İçin;